Przedsądowe wezwanie do zapłaty: co warto wiedzieć?

nww24

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym – taka wiadomość może zaniepokoić każdego z nas. Jak traktować takie wezwanie do zapłaty? Co zrobić, by wybrnąć z tej sytuacji?

Przed sądowe wezwanie do zapłaty jest dokumentem, który od 2016 roku musi być wysyłany przez wierzyciela przed skierowaniem sprawy do sądu. O konieczności wysłania takiego nakazu zapłaty mówi nowelizacja do Kodeksu Postępowania Cywilnego, którą wprowadzono właśnie w 2016 roku. Otrzymanie przed sądowego wezwania do zapłaty oznacza dla dłużnika, że ma jeszcze szansę rozliczyć się z wierzycielem bez konieczności odwiedzania sądu. Czym powinien się wyróżniać taki dokument?

Nakaz zapłaty tego typu musi zawierać kilka istotnych informacji. Na co koniecznie powinna zwrócić uwagę osoba, która takie wezwanie do zapłaty otrzymała? Dokument taki musi zawierać dane związane z datą i miejscem wystawienia, musi się w nim również pojawić informacja o wierzycielu. Dane wierzyciela oraz dłużnika to wiadomość, której w takim wezwaniu nie może zabraknąć. Kolejna ważna informacja, która musi się znaleźć w takim dokumencie, dotyczy podstawy zadłużenia, jego kwotę oraz informację na temat należnych odsetek. Ważne informacje związane są też z terminem spłaty oraz numerem rachunku, na który dłużnik powinien wpłacić należność. Wezwanie do zapłaty powinno zawierać też informację, czym grozi dalsze unikanie spłaty zadłużenia oraz z jakimi konsekwencjami musi się w takim przypadku liczyć dłużnik. Są to informacje bardzo ważne, o których wystawca takiego dokumentu nie może zapominać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Rektoskopia-co warto wiedzieć o tym badaniu?

Rektoskopia to badanie, które najczęściej zlecane jest przez lekarza proktologa czyli specjalistę zajmującego się chorobami odbytu. Wskazania do takiego badania mogą być bardzo różne: krwawienia z odbytu, dolegliwości bólowe czy zmiany skórne. Rektoskopia jest badaniem endoskopowym jednakże mniej zaawansowanym niż kolonoskopia. Wykonywana jest ona przy użyciu specjalnego przyrządu rektoskopu, który […]