Jak rozliczyć podatki po powrocie z Niemiec?

nww24

Każdego roku wielu Polaków szuka pracy za granicą, a w większości przypadków wybór pada na Niemcy. Praca na budowie, animacja kultury czy zbiory warzyw i owoców sezonowych to tylko niektóre z ofert. Po powrocie z wyjazdu zarobkowego konieczne jest rozliczenie podatku z zagranicy.

Jak to wygląda w praktyce?

Każdy, kto miał odprowadzany podatek od wynagrodzenia za pracę w niemieckiej firmie, musi wziąć pod uwagę rozliczenie podatku z zagranicy. Nieuiszczenie opłaty może wiązać się z karą za każdy miesiąc opóźnienia. Jest kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać przy rozliczaniu podatku. Przede wszystkim jedna z ważniejszych kwestii dotyczy możliwości wykonania rozliczenia do czterech lat wstecz. Każdy pracodawca ma obowiązek wydania go do 28. dn. lutego następnego roku. Obowiązkiem pracownika jest złożenie wszelkich dokumentów potwierdzających wszystkie uzyskane dochody oraz świadczenia. Trzeba też wiedzieć, że odpowiednikiem polskiego PIT-a 11 jest niemiecki Besondere Lohnsteuerbescheinigung. Oprócz tego dokumentu do urzędu skarbowego musi trafić karta podatkowa (Lohnsteuerkarte) (od 2013 roku w formie elektronicznej) i kopia paszportu lub dowodu tożsamości. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy pracodawca odprowadza pracownikowi podatek ryczałtowo. Oprócz tego podatnik musi powiadomić niemiecki urząd skarbowy o czasie okresowego bezrobocia. Sytuacja wygląda trochę inaczej niż w Polsce. W kraju zazwyczaj urząd nie będzie się interesował tym, co się działo z podatnikiem w czasie, kiedy nie pracował. Niemiecki fiskus może w każdej chwili zainteresować się taką kwestią. Dlatego też niezbędne jest dostarczenie wszelkich dokumentów. Jeśli ktoś pracował przez jakiś czas roku podatkowego w Polsce, to wtedy jest zobowiązany do przekazania dokumentów o zarobkach potwierdzonych przez polski urząd skarbowy.

Rozliczenie podatku z zagranicy – co jeszcze trzeba na ten temat wiedzieć?

Sporo osób pyta o to, ile trzeba czekać na zwrot nadpłaconego podatku z Niemiec. Okres ten wynosi minimum sześć miesięcy od momentu wysłania zeznania podatkowego do urzędu do wpłaty na konto. Kolejne pytanie często pojawiające się wśród podatników dotyczy wysokości kwoty zwrotu podatku. Odpowiedź, jak można się spodziewać, nigdy nie będzie jednoznaczna. Kwota zwrotu będzie zależała tylko i wyłącznie od wysokości składek odprowadzanych do urzędu. Im wyższe, tym większy zwrot z podatku wpłynie na konto podatnika.

Trzeba też wiedzieć, jakie kwoty były wolne od podatku w poszczególnych latach. Sytuacja przedstawia się następująco:

2016 = 8.652,00 euro

2017 = 8.820,00 euro

2018 = 9.000,00 euro

2019 = 9.168,00 euro

Nawet wtedy, gdy pracownik nie ma obowiązku złożenia zeznania podatkowego, to i tak może zostać wezwanie z urzędu. Wtedy jednak takie rozliczenie podatku z zagranicy jest obligatoryjne.

Wspólne i indywidualnie rozliczenia podatkowe po powrocie z Niemiec

Kiedy można rozliczyć się z urzędem skarbowym wspólnie ze współmałżonkiem? Szansę na wspólne zeznania podatkowe uzyskuje podatnik wtedy, gdy nabywa nieograniczony obowiązek podatkowy. Ważne jest to, że nawet w przypadku osobnego rozliczania się w Polsce, w Niemczech można składać deklaracje podatkowe wspólnie. Co więcej, współmałżonek nie musi być zameldowany na terenie Niemiec. Taka możliwość jest szczególnie opłacalna wtedy, gdy zarobki podatnika są wysokie.

Rozliczenie podatku z zagranicy przez małżeństwo to także możliwość odpisania od podatku kosztów wspólnego prowadzenia gospodarstwa domowego.

Oczywiście należy również wziąć pod uwagę ulgi, które przysługują płatnikom rozliczającym się indywidualnie, jak i wspólnie, np. koszty za Internet, telefon czy wynajem mieszkania.

Więcej informacji bardziej szczegółowych można uzyskać na dedykowanych stronach internetowych. Warto wiedzieć więcej, aby znać swoje prawa i obowiązki, z jakimi wiąże się rozliczenie podatku z zagranicy.

 

Next Post

Patelnie nieprzywierające – najpopularniejsze rodzaje

Różne technologie i surowce sprawiają, że poszczególne patelnie nieprzywierające różnią się od siebie pod wieloma względami. Dotyczy to nie tylko użytych materiałów, ale i kształtów, czy przeznaczenia samego sprzętu. Tak naprawdę patelnie nieprzywierające to tak powszechne rozwiązanie, że korzysta z niego prawie każdy producent sprzętu do kuchni. Jest to zrozumiałe […]