Patelnie nieprzywierające – najpopularniejsze rodzaje

nww24

Różne technologie i surowce sprawiają, że poszczególne patelnie nieprzywierające różnią się od siebie pod wieloma względami. Dotyczy to nie tylko użytych materiałów, ale i kształtów, czy przeznaczenia samego sprzętu. Tak naprawdę patelnie nieprzywierające to tak powszechne rozwiązanie, że korzysta z niego prawie każdy producent sprzętu do kuchni. Jest to zrozumiałe – w końcu patelnie nieprzywierające doskonale sprawdzają się podczas częstego, jak i sporadycznego gotowania. Dbają o to, aby potrawy się nie przypalały, skracają czas ich przygotowywania, a przede wszystkim umożliwiają przyrządzanie lekkich, zdrowych dań na minimalnej ilości tłuszczu. Jest to ważna cecha szczególnie w przypadku osób na diecie i dzieci. Jaki mamy wybór, stawiając na patelnie nieprzywierające? Który model będzie odpowiedni do naszych potrzeb?

Patelnie nieprzywierające a materiały

Aby wykonać patelnie nieprzywierające, stosuje się wiele materiałów i różnych technologii. Najprostsza jest powłoka teflonowa. Zachowuje podstawowe właściwości warstwy non-stick, jednak jest dość podatna na zarysowania. Nieco bardziej trwałe są patelnie nieprzywierające z powłoką ceramiczną lub granitową. Mimo że są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, należy dbać o nie tak samo, jak o inne warstwy non-stick. Należy przede wszystkim ich nie przegrzewać. Są one również bardziej atrakcyjne pod względem estetycznym. Patelnie nieprzywierające z warstwą ceramiczną albo granitową zamiast czarnej powierzchni mają znacznie ciekawsze wykończenie. Z kolei do tych najtrwalszych należą powłoki tytanowe, choć one też wymagają odpowiedniej pielęgnacji i użycia optymalnej, nie za wysokiej temperatury. Trwałość sprzętu, takiego jak patelnie nieprzywierające zależy również od ilości zastosowanych warstw. Nawet w przypadku modeli z warstwą wzbogaconą tytanem może okazać się, że na powierzchni powstaną pęcherzyki. To wynik zastosowania małej liczby powłok. Jeśli patelnie nieprzywierające mają być solidne i wytrzymałe, muszą mieć przynajmniej 3 warstwy, a czasami nawet więcej.

Patelnie nieprzywierające w różnych wersjach

Dzięki uniwersalności warstwy non-stick współcześnie można ją spotkać praktycznie w każdym typie patelni. Dzięki temu do dyspozycji mamy szeroki wybór modeli, które mają wszechstronne lub bardziej specjalistyczne zastosowanie. Wystarczy dopasować je do stylu gotowania, czy indywidualnych potrzeb na co dzień. Patelnie nieprzywierające mogą występować jako:

  • Patelnie uniwersalne, czyli o standardowych rozmiarach i wysokich brzegach. Są odpowiednie zarówno do przyrządzania mięs oraz warzyw, jak i półpłynnych sosów. Jeśli ranty są wysokie, można w nich przygotowywać również dania wieloskładnikowe, które dzięki specjalnej warstwie nie przykleją się do dna.
  • Patelnie do naleśników to płaskie modele z niskim brzegiem. Dzięki powłoce nieprzywierającej naleśniki nie przywierają, są łatwe w obracaniu, jednocześnie można je przygotować na minimalnej ilości tłuszczu.
  • Patelnie do placuszków i jajek to modele o specjalnym przeznaczeniu. Patelnie nieprzywierające tego typu posiadają specjalne zagłębienia. Umieszczone w nich ciasto na placuszki i jajka zachowują perfekcyjny kształt. Jednocześnie warstwa non-stick zabezpiecza przed przywieraniem, dbając o idealny wygląd przygotowywanych składników.
  • Patelnie grillowe, czyli alternatywa dla tradycyjnego grilla. Patelnie nieprzywierające tego rodzaju są bardzo praktyczne. Smażenie mięs i warzyw na minimalnej ilości tłuszczu oraz specjalna, falista powierzchnia sprawiają, że potrawy są znacznie mniej kaloryczne, a przy tym pełne smaku.
  • Patelnie wok to modele o charakterystycznym kształcie. Wysokie i stożkowate są odpowiednie do przygotowywania dań kuchni azjatyckiej. Umieszcza się w nich zarówno mięso, jak i warzywa, a całość smaży na mocnym ogniu. W związku z tym warstwa nieprzywierająca jest tu bardzo potrzebna, aby cała potrawa nie uległa przypaleniu.

Wybierając patelnie nieprzywierające, warto zdecydować się przynajmniej na kilka modeli. Dzięki temu można w łatwy sposób zadbać o różnorodność potraw, a jednocześnie sprawić, że gotowanie będzie szybkie i wygodne.

Next Post

Kredyt w Polsce pracując za granicą- czy to możliwe?

Wielu Polaków, którzy wyjechali za granicę do pracy, zrobili to z myślą o polepszeniu sobie życia w Polsce, np. odkładając zarobione pieniądze na budowę domu. Z pewnością dużym ułatwieniem przy budowie i wykończeniu domu będzie kredyt hipoteczny. Jednak czy można dostać kredyt, pracując za granicą? Czasem o kredyt może być […]