Jak zadbać o kamper po sezonie?

nww24

Podróżowanie kamperem to świetna sprawa i idealny pomysł na wakacje. Jednak po przyjemności trzeba się trochę pomęczyć – sprawdzić pojazd, naprawić niezbędne elementy i poddać konserwacji.

Co więc sprawdzić?

Przede wszystkim układ jezdny wymaga sprawdzenia po intensywnym sezonie. Nawet jeśli kamper nie przejechał mnóstwa tysięcy kilometrów, warto zerknąć do płynu hamulcowego, chłodniczego i oleju. Warto wymienić filtry (silnikowy, powietrza i kabinowy).

Jeśli pojazd będzie stał przez zimę nieużywany, wyjmij akumulator. Nie znaczy to jednak, że uruchomisz swojego kampera dopiero w czasie kolejnej wycieczki. Koniecznie przejedź się kilka razy, choćby po parkingu, aby nie uległa awarii bateria zapłonowa.

Co można zrobić we wnętrzu kampera? Zabierz akcesoria kempingowe.

Przede wszystkim należy otworzyć zawory wody i spuścić wodę. Przydadzą się na pewno pochłaniacze wilgoci, aby latem nie okazało się, że w części mieszkalnej kampera panuje wilgoć. Co więcej, trzeba ustawić materace w pionie i powynosić akcesoria do kamperów, które można spokojnie przechować w domu, np. małe AGD, trwałą żywność i różne rzeczy, które nie są odporne na działanie zmiennych temperatur. Takie akcesoria do kamperów jak latarki, radio, ręczniki higieniczne, ściereczki, środki czystości, książki i gazety lepiej zabrać do domu.

Zdemontuj lub wyłącz zestaw fotowoltaiczny

Wiele zależy od tego, gdzie przechowujesz swojego kampera. Jeśli jest to garaż, system fotowoltaiczny musi być zdementowany. Jeśli zimowany jest na zewnątrz, nie ma potrzeby ingerowania w to urządzenie. Słońce operuje cały rok, dlatego nie ma obaw, że akumulator całkowicie się rozładuje.

Czy zawsze trzeba demontować cały zestaw? Zależy, w jakim miejscu jest zamontowany. Jeśli na dachu Twojego kampera znajduje się zestaw fotowoltaiczny, nie zdejmuj go, ale wyłącz system. Czasami demontaż fotowoltaicznych baterii z takich miejsc jak dach kampera może przynieść więcej szkód jak pożytku. Można uszkodzić przyłącza, ogniwa czy cały panel, dlatego lepiej wyłączyć system na okres zimy.

W przypadku akumulatora żelowego może zrodzić się pewien problem. Jeśli jest w miarę nowy, powinien wytrzymać na naładowaniu ok. 65 miesięcy i po tym czasie należy go doładować. Natomiast, gdy akumulator ma już kilka dobrych lat, musisz sprawdzać jego stan co jakiś czas. Najlepiej naładować i rozładować go kilka razy w ciągu zimy. Takie rozwiązane pomoże zachować akumulator w dobrym stanie.

Wielkie porządki zimowe – wykorzystaj czas postoju!

Jesień i zima to czas porządkowania kampera. Zrób wielkie porządki, aby wyrzucić zbędne rzeczy, a w ich miejsce kupić nowe. Warto podjechać do warsztatu, aby sprawdzić dokładnie stan instalacji i różnych podzespołów. Nie wszystkie usterki można samodzielnie zlokalizować, dlatego warto raz na kilka lat skorzystać z fachowej pomocy mechanika.

Kontrola części mieszkalnej – sprawdź ją dokładnie i dodaj nowe akcesoria kempingowe!

Część mieszkalna jest równie istotna co część napędowa. Szczelność instalacji gazowej, elektrycznej i wodnej to priorytet. Doposaż też kamper w odpowiednie akcesoria do kamperów. Może czas zakupić więcej sztuców, talerzyków, organizer na drobiazgi czy wymarzonego grilla. Przez czas postoju zrób wszystko, aby letnie wypady były jeszcze ciekawsze i bardziej komfortowe.

Next Post

Karnozyna – co to jest i jak wspomaga organizm?

Karnozyna to organiczny związek należący do grupy dipeptydów. Na początku lat 90. została odseparowana przez rosyjskiego naukowca V. Gulewicza, który odkrył jej niezwykłe właściwości lecznicze i wspomagające. Występowanie karnozyny Karnozyna jest naturalną substancją wchodzącą w skład mięśni. Znajduje się przede wszystkim w mózgu, sercu oraz mięśniach, czyli w miejscach, w […]