Karnozyna – co to jest i jak wspomaga organizm?

nww24

Karnozyna to organiczny związek należący do grupy dipeptydów. Na początku lat 90. została odseparowana przez rosyjskiego naukowca V. Gulewicza, który odkrył jej niezwykłe właściwości lecznicze i wspomagające.

Występowanie karnozyny

Karnozyna jest naturalną substancją wchodzącą w skład mięśni. Znajduje się przede wszystkim w mózgu, sercu oraz mięśniach, czyli w miejscach, w których z reguły występuje większe zapotrzebowanie na energię. Jej ilość w organizmie zależy od czynników takich jak płeć, wiek oraz tryb życia.

Głównym źródłem karnozyny jest czerwone mięso, a szczególnie wołowina. Nie jest to jednak wystarczający sposób na dostarczenie jej do organizmu. Występujący w ludzkim ciele enzym karnozynazy wpływa na niszczenie karnozyny, przez co, chcąc korzystać z jej pozytywnych właściwości, należy ją dodatkowo suplementować.

Karnozyna i jej właściwości

Karnozyna wykazuje szerokie działanie prozdrowotne. Jako antyoksydant chroni organizm przed wolnymi rodnikami. Ogranicza w ten sposób ryzyko powstawania nowotworów. Wspiera również leczenie chorób powstałych w wyniku stresu oksydacyjnego. Są to choroby neurodegeneracyjne, metaboliczne lub sercowo-naczyniowe.

Ten kluczowy dla ludzkiego zdrowia związek chemiczny sprzyja regeneracji organizmu po kontuzjach lub dużym wysiłku fizycznym. Polecany jest więc osobom po kontuzjach oraz prowadzącym aktywny tryb życia. Specjalne miejsce zyskała sobie na półkach sklepów dla sportowców. Karnozyna wykorzystywana jest jako suplement w sportach walki, kulturystyce oraz w niektórych dyscyplinach biegowych.

Jej inne pozytywne właściwości to: obniżanie poziomu cukru we krwi, detoksykacja organizmu, skuteczna pomoc w walce z nadciśnieniem, a także wspomaganie pracy wielu narządów (m.in. serca, oczu, nerek i mózgu). Karnozyna ma także bardzo pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie białek w organizmie.

Badania naukowe wykazały korzystne oddziaływanie karnozyny na poziom cholesterolu LDL (potocznie nazywany dobrym cholesterolem). Związek chroni LDL przed procesami utleniania i glikacji, dzięki czemu tzw. dobry cholesterol utrzymuje się w organizmie na prawidłowym poziomie.

W wielu środowiskach naukowych istnieje przekonanie, że karnozyna może działać przeciwstarzeniowo. Potwierdzeniem tej tezy może być fakt, iż poziom tego związku maleje wraz z wiekiem.

Suplementacja karnozyny

Mimo naturalnego występowania karnozyny w ludzkim organizmie ilość tego związku nie jest wystarczająca, by wyraźnie odczuć jego korzystne właściwości. Jeśli chcemy wspomóc organizm i czerpać z szeregu prozdrowotnych działań karnozyny, musimy dostarczyć ją sobie w formie suplementu.

Wyraźny wpływ karnozyny na regenerację komórek oraz prawidłowe działanie najistotniejszych narządów i układów w ciele pozwala wzmocnić organizm i wesprzeć niezbędne procesy funkcjonowania człowieka. Warto z tego skorzystać, przyjmując karnozynę drogą doustną.

Karnozyna a przeciwwskazania

Do tej pory nie stwierdzono jednoznacznych przeciwwskazań do suplementowania karnozyny. L-karnozyna przyjmowana doustnie nie wykazuje żadnych skutków ubocznych.

Nie zaleca się jej jednak w przypadku ciąży lub karmienia piersią.

Karnozyna – związek długowieczności

Biorąc pod uwagę liczne korzyści płynące ze stosowania karnozyny, bez wątpienia można nazwać ją związkiem długowieczności. W dzisiejszych czasach tempo życia jest coraz szybsze, a groźny dla zdrowia stres oksydacyjny – niemalże nieunikniony. Karnozyna jest więc doskonałym wsparciem dla organizmu, ponieważ nie tylko chroni organizm, ale także wzmacnia go i regeneruje.

Next Post

Co to jest prawo autorskie?

Prawa autorskie dają właścicielowi wyłączne prawo do korzystania z konkretnego utworu, dzieła, książki, artykułu czy scenariusza. Prawa te dotyczą wszystkich osób, które tworzą oryginalne dzieła, a następnie zapisują je na nośnikach fizycznych. Ci ludzie stają się właścicielami praw autorskich i mogą decydować o dalszych losach dzieła. Prawa autorskie – podstawowe […]