Rodzinne ogrody działkowe – hit czy kit?

nww24

Rodzinne ogrody działkowe – kiedyś kojarzyły się z biedą, dziś są marzeniem wielu osób. Dawniej rozpadające się szopy i zarośnięte ogrody, dzisiaj domki drewniane i uprawa warzyw.

Za czasów PRL-u prawie każda rodzina mieszkająca na wsi miała własną działkę. Jeżeli rodziców nie było stać na wykup wakacji dla dzieci, najczęściej organizowano wakacje w ogrodach działkowych. Z czasem ludzie zaczęli wyjeżdżać do miast, a działki zostały zaniedbane i zapomniane. Wieś zaczęła kojarzyć się z ubóstwem, dzieci nie chciały już biwakować. Wszyscy woleli spędzać czas nad morzem, w górach lub w ciepłych krajach – ale do czasu. Ze starych, rozpadających się szop powstają domki drewniane, a zarośnięty ogród zastąpiły kwiaty, warzywa i owoce. Działki z PRL-u zyskują nazwę Rodzinnych ogrodów działkowych, a w 2013 roku nowa ustawa określa ich zadania, rolę oraz misję społeczną,

Czym są rodzinne ogrody działkowe?

Rodzinne ogrody działkowe są dostępne dla każdego. Są to tereny zielone, wydzielony obszar gruntu, służący do korzystania przez działkowców, udostępniany do upraw ogrodniczych i wyposażony w infrastrukturę ogrodową.

ROD to miejsce do zaspokajania wypoczynkowych, socjalnych i rekreacyjnych potrzeb społeczeństwa, w szczególności dla rodzin z dziećmi, emerytów i niepełnosprawnych. Pozwala na prowadzenie zdrowego i aktywnego trybu życia.

Jaką pełnią funkcje i kto nimi zarządza?

Zadania rodzinnych ogrodów działkowych to: poprawa warunków bytowych społeczności miejskiej, zapewnienie miejsca do wypoczynku dla ludzi z miast i działkowców, zapewnienie warunków do uprawiania warzyw i owoców, zachęcanie do prowadzenia zdrowego trybu życia oraz integracja społeczeństwa.

Obecnie w Polsce jest około 5000 rodzinnych ogrodów działkowych. Mają one łącznie powierzchnię prawie 44 tys. ha. Każdym z ogrodów kieruje wybierany przez działkowców zarząd. Zarządza on sprawami ogrodu oraz przeprowadza procedurę uzyskiwania prawa użytkowania działek przez działkowców.

Kto zatem może kupić działkę?

Działkę może kupić każdy. Warto przeglądać ogłoszenia na różnych portalach w internecie, można tam znaleźć ogrody działkowe w atrakcyjnych cenach. Innych sposobem jest wpisanie przez zarząd na listę osób oczekujących na zakup działki. Najpopularniejszą i najczęściej stosowaną formą jest przeniesienie prawa do działki, czyli odkupienie miejsca od działkowca, który chce się działki pozbyć.

Prawo do dzierżawy jednego z gruntów rodzinnych ogrodów działkowych ma tylko osoba pełnoletnia, zamieszkująca na terenie Polski. Należy pamiętać także o tym, że grunty są tylko dzierżawione, nie są dziedziczone, własnością działkowca są rzeczy posadzone i naniesione na działkę. Gdy działkowiec umiera, jego żona/mąż może w ciągu 6 miesięcy złożyć wniosek o przeniesienie praw do działki. W innym wypadku działka może być dzierżawiona przez nowego działkowca.

Każdy nowy działkowiec kierowany jest na szkolenie organizowane przez Okręgowe Zarządy PZD. Na szkoleniu działkowcy dowiadują się jak prawidłowo zagospodarować działkę, mogą także skorzystać z wykładów o uprawie roślin. Szkolenie nie jest obowiązkowe, jest zalecane, każdy, kto chce odpowiednio zająć się działką, powinien takie szkolenie odbyć.

Na terenie działek obowiązuje zakaz prowadzenia jakiejkolwiek działalności zarobkowej oraz zakaz zamieszkania.

Jaka jest cena działek?

Ceny gruntów zależą od tego, w jaki sposób został on nabyty. Jeżeli decydujemy się na dzierżawę działki w pełni wyposażonej, od innego działkowca (przeniesienie prawa do dzierżawy), to ceny mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dużo tańszym rozwiązaniem jest dzierżawa wolnej działki w ogrodzie, zwykle niezbyt dobrze wyposażonej. O takie działki warto pytać w biurze zarządu ROD lub innych działkowców. Cena tańszej działki to kilka tysięcy złotych.

Największymi fanami rodzinnych ogrodów działkowych są mieszkańcy największych miast, takich jak: Warszawa, Wrocław, Gdańsk, itp. Z roku na rok działki stają się coraz popularniejsze. Nic dziwnego, przecież każdy z nas potrzebuje czasem ciszy, spokoju i odpoczynku.

Next Post

Z czego szyć sukienki?

Wybór materiału do szycia sukienki powinien być uzależniony od tego, na jaką okazję i okoliczności przeznaczona będzie sukienka. Na letnie spacery sprawdzi się tkanina lub dzianina bawełniana, natomiast na wieczorne wyjście lepiej wybrać bardziej elegancki materiał. Jak wybierać materiał na sukienki? Sukienki codzienne i letnie- jaki materiał będzie odpowiedni? Najbardziej […]