Kiedy wystąpić o podwyższenie alimentów?

nww24

Podwyższenie alimentów odbywa się z reguły raz na kilka lat. Do tej sytuacji dochodzi przede wszystkim, gdy warunki, które stanowią podstawę do zarządzenia wysokości alimentów uległy zmianie. Mowa o inflacji, zmianie miejsca zamieszkania, wyborze kosztownej szkoły, dodatkowych kursów i obozów albo utracie pracy.

Wyższe alimenty – kiedy warto udać się do sądu?

Aby starać się o wyższe alimenty, możliwości majątkowe albo zarobkowe muszą ulec zmianie. Do omawianej sytuacji dochodzi w przypadku, kiedy osoba płacąca alimenty zarabia więcej albo ma nową działalność, która pozwala mu zarobić więcej niż w momencie rozstrzygania pierwszego pozwu. Kiedy zobowiązany do zapłaty alimentów uzyskał spory majątek albo znaczenie obniżył koszty własnego życia poprzez rozwód, spłatę kredytu i inne również można ubiegać się o wyższą sumę. Dziecko wraz z upływem czasu ma coraz większe potrzeby i wymagania, co sprawia, że kwota, która była wystarczająca jeszcze kilka lat temu, aktualnie nie pozwala zaspokoić wszystkich wydatków. Inflacja, wzrost stóp procentowych kredytów i wyższe ceny dóbr również mają znaczenie. Jeśli dziecko zmaga się z chorobą albo wymaga rehabilitacji, co zdecydowanie podnosi koszty niezbędne do utrzymania, należy wtedy złożyć do sądu wniosek o podwyższenie alimentów.

Jak przygotować pozew o podwyższenie alimentów?

Pozew o podwyższenie alimentów należy przygotować zgodnie z obowiązującymi zasadami, a do tego niezbędna jest właściwa argumentacja i oczywiście dowody. To sporo pracy, dlatego warto wybrać pomoc specjalisty. Niełatwo jest znaleźć dobrego pełnomocnika, stąd skorzystanie z Internetu może być konieczne. W taki sposób można wyszukać osobę działającą w niewielkiej odległości od miejsca zamieszkania i cieszącą się sporą popularnością oraz doświadczeniem. W tym celu wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło „adwokat alimenty Łódź” i odszukać najlepszą opcję.

Po przygotowaniu pozwu trafia on do sądu rejonowego miejsca zamieszkania osoby uprawnionej albo miejsca zamieszkania strony pozwanej. Nie trzeba uiszczać żadnych opłat, jednak w pozwie musi znaleźć się wartość przedmiotu sporu. To różnica między przyznaną kwotą a kwotą, która widnieje w powództwie (pomnożona przez 12 miesięcy).

Pozew składany w imieniu dziecka zawiera dane małoletniego oraz osoby dorosłej jako przedstawiciela ustawowego. Pełnoletnie dzieci samodzielnie składają wnioski. W pozwie trzeba wykazać, że doszło do zmiany okoliczności, które są podstawą do podwyższenia kwoty alimentów. Dowody mają udokumentować zmiany od ostatniej rozprawy. Materiał dowodowy musi tworzyć jedną spójną całość z przygotowanym pozwem. Trzeba po prostu udowodnić wzrost kosztów życia, pogorszenie sytuacji (pismo informujące o chorobie, rehabilitacji, utracie pracy i inne). Można przedstawić rachunki, wyciągi ze szkół, harmonogram spłat kredytu czy pożyczki. Dobrym rozwiązaniem jest zobowiązanie powoda do dostarczenia wybranych dokumentów, a wśród nich umowy o pracę, wyciągu z banku i innych.

Next Post

Jak sprawdzić jakość wody w kranie?

Wykorzystywanie różnych urządzeń w domu może być szczególnie wtedy praktyczne, jeżeli chodzi o naszą żywność. Niejednokrotnie będziemy starali się przecież zweryfikować jej świeżość. Przydają się więc innowacyjne technologicznie urządzenia, które umożliwiają także sprawdzenie jakości wody. Czy rzeczywiście nieświeże jedzenie nam zagraża? Wiele osób wychodzi także z założenia, że wcale w […]
ekotester soeks ecovisor f4