Zadaszenia tarasów – z poliwęglanu czy z pleksi?

nww24

Wiele osób w celu zwiększenia funkcjonalności tarasu decyduje się na wybudowanie zadaszenia. Dzięki temu w obiekcie można przebywać większą ilość czasu – nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Zadaszony taras pozwala na większą różnorodność rekreacji, a przy tym jest łatwiejszy w aranżacji. Ostatnimi laty coraz częściej wykorzystywanym materiałem pokryciowym jest pleksi oraz jej droższa alternatywa – poliwęglan. Co warto wybrać? Zadaszenie tarasu z poliwęglanu czy pleksi?

Zadaszenie tarasu – dlaczego warto je montować?

W zadaszonym tarasie można przebywać dosłownie przez cały sezon „ogrodniczy”, który w porównaniu z obiektem otwartym wydłuża się średnio o kilkanaście tygodni. Dach chroni użytkowników przed deszczem i w pewnym stopniu również przed wiatrem. Dostarcza większych możliwości przy wyborze mebli, ponieważ można decydować się na zestawy, źle znoszące kontakt z wodą (np. z wikliny) bądź wybrać te posiadające wygodne i dekoracyjne poduszki. Sama aranżacja także jest łatwiejsza, ponieważ poza roślinami uprawianymi w pojemnikach (w tym przypadku ustawionymi na brzegach tarasu) można zdecydować się o uprawę pnączy prowadzonych na słupach. O wyglądzie oraz praktyczności zadaszenia świadczy rodzaj zastosowanych materiałów. Jednym z najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku jest zadaszenie tarasu z poliwęglanu, którego tańszą opcja jest pokrycie dachu szkłem akrylowym (pleksi).

Zadaszenie tarasu z pleksi – średnia jakość, niska cena

Najważniejszą (i zapewne jedyną) przewagą pleksi nad poliwęglanem jest cena. Generuje ona dużą oszczędność – takie zadaszenie może być nawet kilkukrotnie tańsze (wiele zależy również od rodzaju konstrukcji). Materiał ma swoje zalety, takie jak: dobrze przepuszcza światło przy jednoczesnym rozpraszaniu promieni świetlnych, jest odporny na działanie UV, nie żółknie ani nie traci barwy po długim czasie, jest wytrzymały na warunki atmosferyczne oraz względnie odporny na zniszczenie mechaniczne. Niestety łatwo można go zarysować. W porównaniu z poliwęglanem ma o wiele mniejsze walory dekoracyjne. Różnica czasem jest taka sama jak przy zestawieniu mebli technorattanowych z meblami ze „zwykłego” tworzywa sztucznego – a więc mocno odczuwalna. Już po wyglądzie można zauważyć, iż jest to tańsza alternatywa na taras, mimo iż nie można zarzucić jej braku funkcjonalności.

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu – najwyższa jakość

Poliwęglan w ogrodzie jest uznawany za bezpieczniejszy zamiennik tradycyjnego szkła. W ostatniej dekadzie jego właściwości są doceniane również przez użytkowników tarasów. Przepuszczalność światła jest nieco mniejsza, jednak zbliżona do szkła (wiele zależy od rodzaju poliwęglanu). Rozprasza promienie świetlne, dostarczając w upalne dni poczucie komfortu. Istotnym atrybutem, mającym znaczenie przy budowie zadaszeń jest ciężar materiału. Do zalet poliwęglanu można zaliczyć: jest wytrzymały na promieniowanie UV (dzięki pokryciu specjalną substancją absorbuje je), jest dwukrotnie lżejszy od szkła, jest odporny na warunki atmosferyczne i zniszczenia mechaniczne (nie kruszy się, nie tłucze i nie odpryskuje). Zachowuje swoje właściwości w sporym zakresie temperatur (od -40 do 130 stopni Celsjusza). Cechuje się nie tylko dobrą izolacją termiczną, ale również akustyczną. Można to wyczuć w obsadzonych zielenią, kameralnych tarasach z nisko osadzonym dachem. Dobrej jakości zadaszenie tarasu z poliwęglanu wytrzymuje duże obciążenie śniegiem i silne podmuchy wiatru. Znaczniejszą ochronę przed wiatrem gwarantują zadaszenia zaokrąglone oraz te, posiadające ścianki boczne. Pokrycia dachowe cechują się tym, iż są łatwe w montażu. Ogromnym atutem są także możliwości aranżacyjne oraz wybór różnych rodzajów poliwęglanu. Właściwie dobrany materiał (w połączeniu z konstrukcją) może pasować zarówno do ogrodów nowoczesnych, jak i tradycyjnych. W zależności od preferencji można wybrać poliwęglan falisty, komorowy, lity lub trapezowy. Ze względu na zabarwienie wyróżnia się takie rodzaje jak poliwęglan bezbarwny i dymiony. Wad poliwęglanu jest niewiele – zadaszenie tarasu z poliwęglanu (bądź z innych materiałów) ogranicza możliwość opalenia na tarasie i nieznacznie zabiera miejsce (wsporniki, słupy).

Next Post

Sprawa karna: czy szukać porady prawnej nie tylko z urzędu?

przerażających momentów w życiu człowieka. W rezultacie małżeństwa lub związki mogą się skończyć, możesz zostać zwolniony, czy stracić swoje prawo jazdy – dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę, zatrudniając prawnika zajmującego się obroną. Potrzebujesz adwokata, który będzie Cię gorliwie wspierać, aby uzyskać najlepszy możliwy wynik. Czy […]