Ogrzewanie ogrodu zimowego- jakie masz możliwości?

nww24

Ogród zimowy to miejsce, które łączy ze sobą dwie funkcje- salonu i tarasu. Najlepiej zaplanować takie pomieszczenie już na etapie projektowania domu i pamiętać przy tym, aby zadbać o dodatkowe ogrzewanie tej przestrzeni. W jaki sposób można ogrzewać ogród zimowy?

Ogrzewanie ogrodu zimowego- czy to się opłaca?

Zapewnienie ciepła w ogrodzie zimowym to duże wyzwanie, ponieważ zastosowanie zwykłych grzejników okazuje się zbyt kosztowne i za mało skuteczne. Dzieje się tak, ponieważ ogrzewanie za zasadzie konwekcji, czyli cyrkulacji gorącego powietrza w pobliżu zimnych przeszkleń jest intensywnie ochładzane. Poza tym tradycyjne ogrzewanie wymaga instalacji, czyli rur, które powinny być zamocowane do ściany, co w ogrodzie zimowym jest niemożliwe do wykonania. Takie rozwiązanie jest nie tylko nieekonomiczne, ale również nie wygląda korzystnie.

Szybki i efektywny sposób ogrzewania ogrodu zimowego i nie tylko, to zastosowanie elektrycznych promienników na podczerwień. Tego typu grzejniki są w stanie zapewnić optymalne ogrzewanie i natychmiastowo odczuwalne ciepło, ponieważ wytwarzają promienie podobne do tych słonecznych. Promienniki nagrzewają przedmioty, ściany oraz ludzi, a nie powietrze, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Promień ciepła jest bezpieczny i można go włączyć w momencie wejścia do oranżerii. Ten rodzaj ogrzewania można montować na ścianie, suficie, statywie, pod daszkiem lub parasolem, a nawet na balustradzie. Jedynym minusem jest fakt, że promienniki nie nadają się do utrzymywania stałej temperatury 24 godziny na dobę.

Modne ogrzewanie podłogowe- jakie są możliwości?

Wyróżniamy ogrzewanie podłogowe wodne i elektryczne. Zaletą elektrycznego ogrzewania podłogowego jest możliwość zainstalowania go niezależnie od systemu centralnego ogrzewania w domu, więc można je zainstalować w dowolnym momencie. Ogrzewaniem podłogowym elektrycznym można bardzo łatwo sterować, a dzięki temu zapobiegać znacznym spadkom temperatury. W porównaniu do ogrzewania podłogowego wodnego, nie ma tu obaw przed wyciekiem lub zamarznięciem instalacji. Jednak przy braku odpowiedniej regulacji temperatury wysoki jest koszt eksploatacji.

Montaż wodnego ogrzewania podłogowego wymaga zrobienia projektu, ponieważ po instalacji, nie można go zmienić. Niewątpliwą zaletą takiego ogrzewania podłogowego w przypadku oranżerii czy ogrodów zimowych są jego niskie koszty eksploatacji. Jednak nawet ten system ma swoje wady- przede wszystkim wysoki koszt instalacji, konieczność montażu zaworów, kotła, pomp. Woda w instalacji musi być utrzymywana na poziomie 5 stopni Celsjusza, by zapobiec jej zamrożeniu. Jednak decydując się na ogrzewanie podłogowe w całym domu, warto zainwestować również w ogrzewanie ogrodu zimowego właśnie tym sposobem.

A może klimatyzator lub ogrzewanie kanałowe?

Grzejniki kanałowe, zwane też konwekcyjnymi są umieszczane w kanale, który montowany jest w posadzce wzdłuż szklanych ścian oranżerii. Kanały są wykańczane kratkami wentylacyjnymi, które są zrównane z podłogą. Zaletą ogrzewania kanałowego jest niski koszt instalacji. Poza tym takie ogrzewanie pozwala na szybkie osuszanie szyb, a tym samym zapobieganie osadzaniu się pary wodnej na szybach. Mimo że grzejniki kanałowe nie wyróżniają się wysoką wydajnością ze względu na szybkie wychładzanie się powietrza w momencie styku ze szklanym sufitem, a także są trudne w utrzymaniu czystości, to umożliwiają tworzenie wybranych stref cieplnych, dostosowanych do różnych funkcji naszego ogrodu zimowego. Dzięki temu jesteśmy w stanie osiągnąć odrębną temperaturę dla znajdującej się w oranżerii siłowni czy strefy wypoczynkowej.

Ogród zimowy można ogrzewać nawet klimatyzatorem, ustawiając urządzenie na wybraną temperaturę. Działanie klimatyzatora jest szybkie i efektywne, sprawdza się zarówno zimą, jak i latem, dlatego najlepiej zdecydować się na klimatyzator z funkcją grzania i chłodzenia. Wadą tego rozwiązania jest wysoki koszt zakupu oraz eksploatacji, dlatego jest polecane do mało uczęszczanych oranżerii.

Next Post

Ręcznik fitness, czyli rodzaje ręczników na siłownię

Udając się na siłownię, jednym z podstawowych akcesoriów, które należy zabrać, jest ręcznik. Ręczniki na siłownię przyda się nie tylko po wyjściu spod prysznica, ale także na samej siłowni, o czym nie należy zapominać. Intensywnie trenując lub nawet lekko ćwicząc, nie sposób uniknąć spocenia się. Wymaga to pójścia po treningu […]