Sukienki – z jakich materiałów warto je szyć?

nww24

Wybór materiału do realizacji projektu często przysparza wielu wątpliwości i problemów. W związku z tym warto wiedzieć, jaki surowiec najlepiej sprawdzi się do uszycia swetra czy sukienki. Niezależnie od tego, czy krawiecka przygoda się dopiero zaczyna, czy pierwsze kroki zostały już wykonane i przyszedł czas na uszycie czegoś „na poważnie”, wybór materiału, który całkowicie odda zmysł projektanta, naprawdę może być nieco problematyczny.

Czym należy kierować się podczas poszukiwań materiału na wybrany element garderoby?

W trakcie poszukiwań materiału odpowiedniego na sukienkę należy określić, czy będzie ona zwiewna i lejąca się, a może bardziej dopasowana i przysłowiowo – „mała czarna”. Na letnie sukienki, których atrybutem jest zwiewność, lekkość i delikatność, doskonale sprawdzi się wiskoza. Mimo iż jest to materiał w 100% syntetyczny, ma wszystkie cechy tkaniny naturalnej. Wiskozy między sobą różnią się zastosowaną przędzą i splotem: tzn. poza tkaniną wiskozą, składającej się w 100% z wiskozy, można spotkać także mieszanki np.: z elastynem. Różna będzie ich technika tkania, w związku z czym otrzymany zostanie różny stopień przezroczystości, różna faktura, różny chwyt i gramatura (a więc waga, grubość). Im wyższa gramatura, tym mniej lejący, opadający, cięższy i „odstający” od ciała materiał.

Istotną, szczególnie dla osób początkujących informacją jest to, iż wiskoza jest materiałem, który szyje się dość łatwo i przyjemnie. Nie sprawia typowych problemów, nie strzępi się na tyle, aby miał być problematyczny w obrzucaniu przy użyciu samej maszyny do szycia (a więc w przypadku scenariusza, w którym nie jest dostępny owerlok). Na gorące lato sprawdzi się idealnie – jest oddychający, bardzo przewiewny, można powiedzieć, wręcz chłodzący.

Innym materiałem, który stał się popularny na rynku polskim i nie tylko, jest tencel – znany także pod nazwą lyocell. Materiał ten jest dość wytrzymały, a jego włókna przepuszczają powietrze, są zarazem miękkie i mocne. Łączy on w sobie zalety wcześniej wspomnianej bawełny i wiskozy.

W odniesieniu do szycia – podobnie jak wiskozę, zalicza się tę tkaninę do przyjaznych w pracy dla osób średnio zaawansowanych i początkujących. Co do użytkowania – mimo podatności na gniecenie, komfort noszenia ubrań z tencelu, rekompensuje tę wadę. Jest to doskonała propozycja dla wszystkich osób, które szyją po to, aby uciec od szkodliwych dla środowiska i sztucznych materiałów.

Materiałem, który doskonale sprawdzi się na romantyczne, delikatne sukienki jest silki. Ta tkanina, mimo iż jest w 100% poliestrowa, przepuszcza powietrze oraz zapewnia komfort noszenia w ciepłe i upalne dni. Jest lejąca, lekka jak mgiełka i jedwabista w dotyku. Silki to świetny przykład tego, że poliester może być niezwykle pożądanym i dającym niesamowitą swobodę surowcem.

Niestety silki może przynieść nieco problemów osobą zaczynającym swoją przygodę z szyciem. Nie jest ona właściwym materiałem także dla raptusa. Do szycia przy użyciu tego materiału niezbędny jest staż, trochę wiedzy praktycznej i nieco wprawy. Dla tej tkaniny wybierane są przeważnie proste kroje, ponieważ szycie jej po skosie jest naprawdę nie lada wyzwaniem. Ogromnym plusem tego surowca jest to, iż nie strzępi się – w związku z czym, część wykończeń można pozostawić „na surowo”.

Materiał na sukienki – a może dzianiny

Poza lekkimi i przewiewnymi sukienkami letnimi są również nieco grubsze, które nosi się jesienią oraz zimą. Głównym materiałem tego typu sukienek są oczywiście dzianiny. Świetnym rozwiązaniem jest dzianina żorżetowa w kwiaty, która coraz częściej jest stosowana w sukienkach zakładanych na imprezę sylwestrową. Dzianiny, podobnie jak tkaniny, stanowią szeroką grupę materiałów. Inną ciekawą propozycją na jesienne sukienki jest dzianina bawełniana. Jest ona miła w dotyku – to właśnie z tego materiału produkowane jest wiele t-shirtów.

Next Post

Zadaszenia tarasów – z poliwęglanu czy z pleksi?

Wiele osób w celu zwiększenia funkcjonalności tarasu decyduje się na wybudowanie zadaszenia. Dzięki temu w obiekcie można przebywać większą ilość czasu – nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Zadaszony taras pozwala na większą różnorodność rekreacji, a przy tym jest łatwiejszy w aranżacji. Ostatnimi laty coraz częściej wykorzystywanym materiałem pokryciowym jest pleksi […]