Praktyczny poradnik savoir vivre wobec osób niepełnosprawnych

nww24

Osoby niepełnosprawne żyją, funkcjonują w społeczeństwie oraz nie wymagają specjalnego traktowania. Właściwe traktowanie osób poruszających się na wózkach inwalidzkich powinno być poprzedzone zapoznaniem się z poradnikiem savoir vivre. Poniżej omówione zostaną podstawowe zasady.

Jak zachowywać się w towarzystwie osoby niepełnosprawnej?

Już na samym początku należy zaznaczyć, że fakt poruszania się na wózku inwalidzkim nie czyni nikogo gorszym, poszkodowanym bądź wrażliwym. To normalni ludzie, zatrudniani w oparciu o umowę o pracę, niektórzy z nich mają rodziny, inni wielu kolegów, a jeszcze inna grupa preferuje samotny tryb życia. Tak samo w przypadku całkowicie zdrowych ludzi. Ich poziom życia zdecydowanie poprawia się, kiedy w używanych przez nich miejscach znajdują się specjalne sprzęty ułatwiające funkcjonowanie. Uchwyty do łazienki dla osób niepełnosprawnych to jeden z nich. Korzystanie z toalety to jedno z najtrudniejszych zadań dla osoby, która nie jest w stanie poruszać się samodzielnie. Proszenie o pomoc kolegów z pracy nie jest komfortowym rozwiązaniem, dlatego pomieszczenie, w którym znajdują się uchwyty do łazienki dla osób niepełnosprawnych, zapewnia komfort i prywatność. Można się na nich oprzeć i przenieść z wózka na toaletę, czyli załatwianie potrzeb fizjologicznych nie stanowi już większego problemu. Korzystanie z pomocy w kuchni czy innych pomieszczeniach nie jest krępujące.

Wracając do temu savoir vivre w towarzystwie osób niepełnosprawnych, przede wszystkim nie można z góry zakładać, że niepełnosprawność w przypadku konkretnej osoby oznacza konieczność korzystania z pomocy. Przyjazne i jednocześnie znajome otoczenie sprawia, że ludzie, którzy nie poruszają się o własnych siłach, radzą sobie doskonale. Dorośli jeżdżący na wózku inwalidzkim powinni być traktowani jak niezależni ludzie i na tym bardzo im zależy. Bezustanne oferowanie pomocy wpływa negatywnie na samopoczucie, poczucie własnej wartości oraz ogólne nastawienie do drugiego człowieka. Sytuacje, kiedy osoba niepełnosprawna potrzebuje pomocy widać już na pierwszy rzut oka, ale mimo wszystko przed udzieleniem jej, należy zapytać, czy jest ona potrzebna.

Podstawowe zasady w kontaktach z osobą niepełnosprawną

Kiedy w towarzystwie znajduje się osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim należy dobrze zastanowić się nad inicjacją kontaktów fizycznych. Chodzi o to, że wiele osób niepełnosprawnych jest w stanie zachować równowagę przy pomocy własnych rąk. Właśnie dlatego, kiedy osoba trzecia łapie za jedyną część ciała odpowiadającą na zachowanie stabilności, sytuacja często zmienia się w groźny wypadek. Może wpłynąć on na stan zdrowia poszkodowanego, a na pewno wpłynie negatywnie na samopoczucie osoby, która nieumyślnie spowodowała całą sytuację. Należy też wystrzegać się klepania po głowie, dotykania wózka, skutera bądź laski. Wywoła to nieprzychylne zachowanie i odczucia, gdyż wymienione sprzęty zalicza się je elementów przestrzeni osobistej.

Kontakty z osobami niepełnosprawnymi wymagają przede wszystkim taktu i przemyślanego zachowania. W przypadku rozmów należy zawsze zwracać się bezpośrednio do osoby niepełnosprawnej. Pytań i odpowiedzi nie kieruje się do tłumacza języka migowego bądź pomocnika. Osoby niepełnosprawne powinny być traktowane jak każdy inny człowiek, czyli z szacunkiem. Rozmowy mogą dotyczyć pogody, polityki, żarty również rozładowują atmosferę i wpływają na ogólne samopoczucie. Nie należy przekraczać pewnych granic. Rozmowy o niepełnosprawności nie powinny mieć miejsca w trakcie pierwszego spotkania, a nawet nie trzeba jej wcale poruszać. To strefa prywatna i należy ją respektować. Osoba na wózku to nie tylko niedziałające ręce czy nogi, ale przede wszystkim człowiek, który myśli, czuje i żyje.

Kontakty z osobami na wózkach inwalidzkich są bardzo wartościowe, gdyż są to ludzie bardzo oczytani i z dystansem zarówno do własnej osoby, jak i całego świata. Nie wymagają również naszej pomocy, przede wszystkim w sytuacji, kiedy dostępne są uchwyty do łazienki dla osób niepełnosprawnych oraz poręcze umożliwiające przytrzymanie się.

Next Post

Jak zadbać o swoją twarz, gdy za oknem ostre mrozy?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo zimno negatywnie wpływa na naszą cerę. Na co dzień nie zauważamy tego, bo przeglądam się w lustrach prawie codziennie. Jednak różnice są znaczące, dlatego trzeba sobie jakoś z zimnem radzić. W jaki sposób dbać o cerę, kiedy na zewnątrz zimno? Ze […]
drogeria online