Zwolnienie z pracy z powodu koronawirusa – co musisz wiedzieć?

nww24

Pandemia Covid 19 nie mija, co wpływa nie tylko na zagrożenie zdrowia, ale też portfele Polaków. Pracownicy obawiają się, że mogą stracić pracę z dnia na dzień, dlatego pesymistyczne nastroje wzrastają. Co warto wiedzieć na ten temat, aby w razie problemów z pracodawcą mieć stosowne argumenty?

Brak konkretów i dezinformacja

Ludzie coraz bardziej się boją utraty zatrudnienia. Wiele firm obniża wynagrodzenie pracownikom ze względu na kryzys wywołany przez koronawirusa. Niestety, sytuacja związana ze zwolnieniami nic się nie zmieniła. Kodeks pracy jest taki sam jak dotychczas, dlatego nie ma żadnych wyjątków w związku z epidemią. Musisz też wiedzieć, ze koronawirus może być przyczyną rozwiązania umowy na czas nieokreślony. Oczywiście musi być konkretna I poparta uzasadnieniem przyczyna takiego kroku.

Przysługujące pracownikowi trzymiesięczne wypowiedzenie może zostać wtedy skrócone do 1 miesiąca. Jednak za ten czas pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi odszkodowanie .

Na co trzeba uważać?

Niestety, niektórzy pracodawcy zaczęli zwalniać masowo pracowników dyscyplinarnie, aby poprawić sytuację finansową w firmie. Taka decyzja wiąże się z utratą wypłaty ekwiwalentu pracownikowi, tak jak to ma miejsce przy rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron. Nie wypłaca się też wynagrodzenia za czas wypowiedzenia. Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji lub przewidujesz, że niebawem do niej dojdzie, skorzystaj z usług dobrej kancelarii. Popytaj znajomych, którzy może mieli podobny problem. Warto też wpisać w wyszukiwarkę poszukiwaną frazę, dodając miasto, w którym mieszkasz, np. “porady prawne Łódź”. Tą metodą zapewne trafisz na strony prawników, które zachęcą Cię do zrobienia drugiego kroku, czyli umówienia się po poradę.

Dzięki fachowej pomocy dowiesz się, czy pracodawca zwolnił Cię zgodnie z kodeksem pracy, czy też nie. Najczęściej jednak epidemia koronawirusa jest na rękę szefom, którzy szukają sposobu na łatwe pozbycie się kilku pracowników. Optymalizację swojego zespołu stawiają ponad działaniem moralnym, dlatego zawsze trzeba zweryfikować takie decyzje.

Next Post

Gumy treningowe – jak ćwiczyć?

Trening z gumami treningowymi posiada mnóstwo zalet. Główną z nich jest możliwość wykonania treningu, wraz z jednoczesnym zminimalizowaniem wystąpienia przeciążenia stawów i kontuzji. Dzięki temu taśmy oporowe mogą być stosowane zarówno w treningu, jak i w rehabilitacji w celu usprawniania osłabionych mięśni po operacji lub przebytym urazie. Jak ćwiczyć z […]
gumy-treningowe