Kredyt w Polsce pracując za granicą- czy to możliwe?

nww24

Wielu Polaków, którzy wyjechali za granicę do pracy, zrobili to z myślą o polepszeniu sobie życia w Polsce, np. odkładając zarobione pieniądze na budowę domu. Z pewnością dużym ułatwieniem przy budowie i wykończeniu domu będzie kredyt hipoteczny. Jednak czy można dostać kredyt, pracując za granicą?

Czasem o kredyt może być trudno.

Polski rynek usług bankowych dla zarabiających za granicą jest mało przyjazny klientom. Potencjalny klient, który chce wziąć kredyt powinien być przygotowani na pewnie niedogodności i ograniczenia. Najważniejsze ograniczenia wynikają z Rekomendacji S IV, zgodnie z którą polskie banki mogą udzielać kredytów wyłącznie w takiej walucie, w jakiej zarabia klient. Polscy emigranci, którzy zarabiają w euro lub funtach, mogą skorzystać z takiej oferty kredytu, natomiast ci, którzy zarabiają w innych walutach nie będą mieli takiej możliwości, ponieważ polski rynek nie oferuje kredytów w innych walutach. Najczęściej są możliwe kredyty w euro, dużo mniej ofert kredytów będą miały funty brytyjskie czy dolary amerykańskie. Banki nie udzielają kredytów w innych walutach niż ta, w której zarabia klient, ze względu na ryzyko związane z kursami walut. Jeśli klient znajdzie satysfakcjonującą propozycję banku, będzie musiał liczyć się z szeregiem formalności i dostarczyć obszerną dokumentację. Potrzebna będzie umowa o pracę lub kontrakt, zaświadczenie o dochodach, wykaz wpłat na konto bankowe w okresie co najmniej trzech miesięcy oraz raport z miejscowego biura informacji kredytowej. Warto wiedzieć, że bank może wymagać tłumaczenia wszystkich dokumentów, które muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Korzystając z takiej oferty kredytu, po powrocie do Polski można złożyć wniosek o przewalutowanie kredytu. Wtedy trzeba się przygotować na dopełnianie kolejnych formalności oraz pobrania przez bank prowizji za przewalutowanie.

Współkredytobiorca zarabiający w złotówkach dobrym rozwiązaniem?

Jest możliwe uzyskanie kredytu hipotecznego w złotówkach razem z inną osobą, która zarabia w Polsce, np. z rodzicem, rodzeństwem, czy partnerem. W tym przypadku bardzo duże znaczenie mają zarobki współkredytobiorcy, ponieważ z tą osobą będzie powiązana zdolność kredytowa. Niestety niezależnie od wysokości zarobków zagranicznych, przy obliczaniu zdolności kredytowej zostanie ona zrównana z wysokością dochodów złotówkowych drugiego wnioskodawcy. Dochody zagraniczne będą przeliczane wtedy na złotówki. Między innymi z tych powodów uzyskanie zadowalającej oferty kredytu jest bardzo trudne lub niemożliwe.

Czy można uzyskać kredyt w Niemczech lub innym kraju?

Ze względu na trudności z uzyskaniem kredytu w złotówkach, można starać się o kredyt w Niemczech, czy innym kraju, gdzie przebywa i pracuje Polski emigrant. Niemcy to kraj, gdzie Polskich emigrantów jest najwięcej z wszystkich krajów Unii Europejskiej, dlatego kredyt w Niemczech dla Polaka jest jak najbardziej możliwy. Musi on jednak spełnić pewne wymagania i kryteria, obowiązujące w wybranym przez siebie niemieckim banku. Aby ubiegać się o kredyt w Niemczech, konieczny jest meldunek na stałe w Niemczech. Gdy Polak nie ma meldunku, niestety nie ma możliwości, by zaciągnął kredyt. Warunki, jakie muszą być spełnione to: skończone 18 lat, stałe zameldowanie na terenie Niemiec, stałe zatrudnienie na podstawie umowy o pracę lub wykonywanie pracy w wolnym zawodzie na podstawie umowy zlecenie, lub umowy o dzieło, lub prowadzenie działalności gospodarczej. Konieczne będzie również posiadanie pozytywnej historii kredytowej w tzw. SCHUFA- niemieckim biurze informacji kredytowej. Wymagane jest również otwarte konto osobiste w niemieckim banku. Warunki kredytu hipotecznego w niemieckim banku będą bardziej dogodne, im wyższy będzie wkład własny. Jednak istnieje możliwość zaciągnięcie kredytu bez wkładu własnego, z tym że koszty takiego kredytu będą dużo wyższe.

Next Post

Ciekawe pomysły, które warto zastosować podczas aranżacji małej łazienki

Aranżacja małych pomieszczeń nie jest wcale taka łatwa, jakby mogło się wydawać. Z jednej strony, niewielkie pomieszczenie, kojarzy się z mniejszą ilością miejsca do zagospodarowania – a więc z mniejszą ilością dylematów. Jednak tak na prawdę, im mniejsze pomieszczenie, tym trudniej zaaranżować je tak, aby było zarówno stylowe, jak i […]