Ciekawe pomysły, które warto zastosować podczas aranżacji małej łazienki

nww24

Aranżacja małych pomieszczeń nie jest wcale taka łatwa, jakby mogło się wydawać. Z jednej strony, niewielkie pomieszczenie, kojarzy się z mniejszą ilością miejsca do zagospodarowania – a więc z mniejszą ilością dylematów. Jednak tak na prawdę, im mniejsze pomieszczenie, tym trudniej zaaranżować je tak, aby było zarówno stylowe, jak i funkcjonalne. Na co warto zwrócić uwagę podczas aranżacji łazienki o małej powierzchni?

Kafelki ceramiczne, dywanik łazienkowy – czyli istota detali w łazience o małej powierzchni

Ostateczny efekt funkcjonalny i wizualny łazienki jest przesądzony właśnie przez drobiazgi. Duże pomieszczenia cechują się tym, iż wybór kolorów czy dodatków może być warunkowany przez względy estetyczne, a możliwości są niemal nieograniczone. W przypadku niewielkiej przestrzeni konieczne jest poświęcenie większej uwagi oraz podjęcie świadomych wyborów podczas aranżacji. Projektanci wnętrz znają skuteczne sposoby na to, aby niewielka łazienka została optycznie powiększona i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skorzystać z tych pomysłów:

  • Lustra – jest to najbardziej uniwersalny sposób optycznego powiększenia wnętrza. Duże lustro będzie prezentowało się świetnie i doda łazience głębi, zwłaszcza gdy całkowicie zrezygnujemy z ram. Szczególnie skutecznym rozwiązaniem, wykorzystującym efekt lustra, mogą być płytki ceramiczne z lustrzanym połyskiem.
  • Wielofunkcyjne rozwiązania – to właśnie dzięki nim wyposażenie odegra dodatkową rolę we wnętrzu, a dodatkowo może wyróżniać się ciekawym designem. Grzejnik pełniący również funkcję wieszaku na ręczniki, wanna posiadająca w swojej obudowie schowek czy umywalka połączona z półką, to tylko wybrane rozwiązania, jakie pomogą w organizacji małej przestrzeni.
  • Oświetlenie łazienki – w łazienkach o małych przestrzeniach najczęściej stosowane jest światło sztuczne – w związku z czym możemy dowolnie wpływać na usytuowanie jego źródeł. Dla niewielkiej łazienki bardziej właściwe będzie chłodne światło pochodzące z kilku rozmieszczonych w oddalonych od siebie lamp – szczególnie doświetlenie kątów może pomóc uzyskać wrażenie większej przestrzeni.
  • Połysk – materiały, które odbijają światło, są sprzymierzeńcami małych pomieszczeń. To dzięki nim wydają się one większe, dlatego zaleca się wybrać szklaną kabinę prysznicową, meble z połyskiem czy lakierowane płytki. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z tym błyskiem, ponieważ powierzchnie mogą wtedy konkurować między sobą.
  • Kolory – uniwersalna zasada mówi, iż jasne barwy powiększają optycznie wnętrze, a ciemnie je zmniejszają. Tak, więc decydując się na jasne płytki, efekt jest taki, że pomieszczenie będzie wydawało się bardziej przestronne. Biel, pastelowy błękit czy szarość to z pewnością trafny wybór. Szeroki asortyment z pewnością pozwoli na ciekawą aranżację z zastosowaniem tych barw, bez obaw o brak wyrazistości czy monotonię. W osiągnięciu jak najlepszego efektu przestrzennego może pomóc także wybór jednolitej płytki bez wzorów – w przypadku gdy jednak się na takie zdecydujemy, korzystniej jest, by deseń był niewielki, co w efekcie nie przytłoczy całości. Nie jest konieczna rezygnacja z osób – dekoracyjne płytki i listwy ułożone z umiarem i w sprytny sposób, mogą optycznie poszerzyć, wydłużyć wnętrze, jak również sprawić, iż będzie wydawało się wyższe. Ważnym szczegółem jest również wybór fugi, która dobrana do koloru płytek umożliwi stworzenie wrażenia jednolitej przestrzeni, a odpowiednio dopasowany dywanik łazienkowy nada jej ciepła i przytulnego charakteru.

Aranżacja wnętrza w małej łazience – o czym warto pamiętać?

Aranżacja wnętrza w łazience o małej powierzchni wcale nie jest taka łatwa. Jest wiele szczegółów, o których warto pamiętać, aby końcowy efekt był zadowalający. Głównymi zasadami w aranżacji tak małego pomieszczenia, jakim może być łazienka, są:

  • Estetykę zaleca się łączyć z dobrą jakością materiałów, ponieważ łazienka jest pomieszczeniem, którego elementy mają służyć przez długie lata.
  • Najważniejsza jest funkcjonalność. Ograniczenie liczby sprzętów, ich odpowiednia forma oraz racjonalny wybór pomogą zaoszczędzić miejsce, co zwiększy komfort, ale i estetykę pomieszczenia. Ciekawym i sprawdzonym rozwiązaniem jest wybór sprzętów i akcesoriów wielofunkcyjnych.
  • Efektywny design jest łatwy do osiągnięcia dzięki ceramice – to ona w największym stopniu nadaje styl wnętrzu.
Next Post

Umowa kredytowa- jak ją przeczytać i dobrze zrozumieć?

Decyzja o zaciągnięciu kredytu, szczególnie dużej sumy, dla wielu jest stresująca. Jednak taki krok bardzo często jest koniecznością, jeśli chcemy kupić mieszkanie lub wybudować dom. Umowa kredytowa jest ważnym dokumentem, który wymaga od nas dogłębnej analizy i weryfikacji. Po pierwsze, umowę trzeba przeczytać. Zanim złożymy podpis na umowie kredytowej, należy […]