Wskazówki dla rodziców, których dzieci unikają picia mleka matki.

nww24

Witaj, droga mamusiu! Jeśli teraz czytasz ten artykuł, to znaczy tylko jedno – Twoje dziecko przestało ssać pierś. To może być niełatwe do przejścia zarówno dla ciebie, jak i maluszka. Ale spokojnie, jestem tu po to, aby Ci pomóc.

Z pewnością zadajesz sobie wiele pytań: dlaczego tak się stało? Co mogę zrobić w tej sytuacji? Czy coś jest ze mną nie tak? Pragnę uspokoić twoje obawy i powiedzieć ci jedno – nie ma powodów do paniki!

Jeśli twoje dziecko przestało ssać pierś, istnieją na to różne możliwe powody. Zanim jednak zanurzymy się głębiej w temat, chciałabym podkreślić kilka rzeczy:

Po pierwsze – pamiętaj o tym że każde dziecko rozwija się indywidualnym tempem. Dlatego też różnice w preferencjach pokarmowych są zupełnie normalne i naturalne.

Teraz przejdźmy do najważniejszych czynników wpływających na decyzję maluszka o odstawieniu piersi.

Zmiany w preferencjach pokarmowych

Twoje dziecko może przestać ssać pierś po prostu dlatego że zmieniają się jego preferencje pokarmowe. W miarę jak rośnie, zaczyna być ciekawsze i chce odkrywać nowe smaki i tekstury. Może to prowadzić do zmniejszenia apetytu na mleko matki.

Rozwój motoryki ust i niechęć do ssania

Innym powodem może być rozwój motoryki ust maluszka. Kiedy dziecko zaczyna uczestniczyć w innych aktywnościach oralnych, np. żuciu lub gryzieniu zabawek, może po prostu przestać interesować się ssańiem pierśi.

Warto również wspomnieć, że pewne dzieci mogą doświadczać bólu podczas ssania piersi ze względu na pojawienie się pierwszych ząbków. W takiej sytuacji mogą zaprzestać ssania dla uniknięcia dyskomfortu.

Nabyte nawyki i rutyna przy jedzeniu

Dzieci są istotami zwyczajowymi – jak większość dorosłych! Jeśli Twoje dziecko jest karmione butelką w przedszkolu lub zostaje z opiekunką przez dłuższy czas, może nabywać nawyków picia z butelki i omijałąc piersiątke zamieniająca je odrostanie!

4.Czynniki Zewnętrzne wpływające na decyzję o odstawieniu piersi

Czasami czynniki społeczne, takie jak wpływ rówieśników lub presja społeczności zewnętrznej, mogą mieć wpływ na decyzję dziecka o odstawieniu piersi. Dzieci często reagują na bodźce otoczenia i środowisko, w którym się znajdują.

5.Jak radzić sobie z tym etapem i wspierać maluszka?

Jeśli Twoje dziecko przestało ssać pierś, nie martw się – to normalny proces rozwojowy. Istnieje wiele sposobów, które możesz wypróbować, aby pomóc swojemu maluszkowi:

– Spróbuj oferować mleko matki w kubku lub butelce ze smoczkiem podobnym do brodawki piersiowej.
– Kontynuuj kontakt skóra-na-skórę i bliskość fizyczną z twoim dzieckiem.
– Stosuj techniki relaksacyjne podczas karmienia butelką/ picia z kubeczka dla utrzymania zbliżonego do ssania rytmu oddechowego.

Pamiętaj również o wsparciu emocjonalnym dla siebie! Przez ten czas może być trudno pogodzić się ze zmianami i poczuć pewność co do własnych umiejętności macierzyńskich. Nie zapomnij jednak że jesteś wspaniałą mamą!

Jak widzisz droga mamusiu przestanie ssań też ma swój naturalny bieg a naszym zadaniem ja rodzic jest to wspierać i nie wpadać w panikę. Dajmy naszym pociechom możliwość rozwijania się i odkrywania nowych rzeczy.

Next Post

Wybór drzew i krzewów ogrodowych: porównanie liściastych i iglastych gatunków

Ogrody to piękne przestrzenie, które służą nam nie tylko jako miejsce odpoczynku, ale są również miejscem, w którym możemy połączyć się z naturą. Drzewa i krzewy w ogrodzie są niezbędnym elementem, ponieważ dostarczają nam cień, tlen i piękny krajobraz. Wybór odpowiednich drzew i krzewów dla naszego ogrodu może być trudny, […]