Karmienie od podstaw – o czym powinna pamiętać młoda mama?

nww24

Mleko matki to najlepsze źródło zbilansowanych składników odżywczych dla najmłodszych. Zawiera ono tłuszcze, białka, węglowodany, prebiotyki, przeciwciała, które są niezbędne w konkretnym momencie rozwojowym dziecka. Komórki odpornościowe, jakie znajdują się w mleku matki, zapewniają maluszkowi ochronę przed infekcjami, natomiast prebiotyki wywierają pozytywny wpływ na mikroflorę jelitową. Co o karmieniu powinna wiedzieć każda młoda mama?

Przygotowanie do karmienia piersią — jak powinno wyglądać?

Odpowiedzenie przygotowanie do karmienia piersią to nie tylko wygodny fotel czy poduszki do karmienia. To także właściwe przygotowanie mentalne. Najważniejsze to chcieć, co wbrew pozorom nie jest takie proste. Dodatkowo dość istotna jest świadomość poparta nabyciem rzetelnych informacji opartych na osiągnięciach naukowych i aktualnej wiedzy. Dysponując takim przygotowaniem, wystarczy już tylko zapewnić kontakt skóry ze skórą po porodzie oraz przystawić dziecko do piersi, nie zważając na wszelkie początkowe niepowodzenia.

Poduszka do karmienia i nie tylko – jak właściwie przystawić maluszka do piersi?

Główną zasadą karmienia piersią jest wygoda. Dotyczy ona zarówno dziecka, jak i matki. Nie zważając na pozycję, czy na stosowane przybory, jak poduszka do karmienia, trzeba pamiętać, aby przystawić dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka. Warto zadbać o to, aby maluszek w trakcie karmienia zwrócony był brzuszkiem do mamy – to w znaczny sposób ułatwi właściwe przystawianie do piersi oraz zapewni kontrolę nad jeszcze nieskoordynowanym ciałkiem maluszka. Odpowiednie przystawianie to takie, w którym maluszek ma szeroko otwartą buzię, wywinięte wargi a bródka i nosek są w bezpośrednim kontakcie z piersią. W czasie rytmicznego ssania można zaobserwować przełykanie.

Jak często zmieniać pierś podczas karmienia?

Aspekt zmiany piersi do karmienia zależy przede wszystkim od dziecka. Gdy mowa o starcie lub kilku godzinach, a nawet dniach, lepiej, aby młoda mama karmiła z obu piersi na sesję. Warto pamiętać, iż pierś dla dziecka nie stanowi wyłącznie źródła pożywienia. To również bezpieczeństwo, ciepło, bliskość oraz eliminator stresu. Mając to wszystko na uwadze, młoda matka powinna być świadoma, iż maluszek może ssać pierś bardzo długo. Natomiast w przypadku efektywnego karmienia, średnio powinno ono trwać mniej więcej 15 minut. Należy jednak pamiętać, iż dzieci są różne i mają niejednokrotnie całkiem odmienne potrzeby. Jedne w krótkim czasie najedzą się z jednej piersi, inne natomiast będą kontemplowały posiłek przez dłuższy czas, korzystając z zasobów obu. Tak więc dziecko należy karmić zgodnie z jego potrzebami.

Zapalenie piersi – jak sobie z nim radzić?

Początki karmienia wcale nie muszą być trudne. Mogą one dawać radość i satysfakcje, jak i również litry miłości i zdrowia przelewane z mlekiem. Jednak dość często zdarza się, iż w obrębie piersi pojawiają się stany zapalne. W takich przypadkach nie wolno rezygnować z karmienia piersią. Właściwe opróżnianie pokarmu będzie stanowiło część terapii. Do rutynowego postępowania w trakcie zapalenia należy także odpoczynek oraz właściwe odżywianie. Oczywiście w niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie stosownego leczenia, które powinno być uprzedzone konsultacją z lekarzem. Z pewnością pomocne okażą się zimne okłady na chorą pierś. Warto podkreślić, iż skorzystanie z pomocy radcy laktacyjnego to świetne rozwiązanie. Im wcześniej dolegliwość zostanie zdiagnozowana, tym, większe szanse na szybkie poradzenie sobie z problemem. Co więcej, nie każda bolesna i zaczerwieniona pierś to zapalenie.

Next Post

Garaże drewniane - co warto wiedzieć?

XXI wiek to wiek nowych, unikalnych i innowacyjnych rozwiązań. Nowoczesne wynalazki opanowują cały rynek i sięgają wszystkich dziedzin naszego życia. Coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania ekologiczne, alternatywne i przyjazne dla naszego środowiska. Coraz częściej też powraca się do rozwiązań sprzed lat, dodając oczywiście liczne ulepszenia i innowacyjne udogodnienia. Jednym […]