Bezpieczna łazienka dla seniora – czyli jaka?

nww24

Dom to miejsce, w którym człowiek ma czuć się bezpiecznie. Jednak statystyki ukazują, iż aż 30% wypadków seniorów ma miejsce właśnie w domu. A jednym z najniebezpieczniejszych pomieszczeń w domu dla osoby starszej jest właśnie łazienka. Tak więc troszcząc się o piękno wnętrza, nie należy zapomnieć o zapewnieniu wszystkim domownikom bezpieczeństwa. Na co należy zwrócić uwagę?

Bezpieczna łazienka dla osoby starszej – płytki antypoślizgowe

Najczęstszą przyczyną urazu, jaki ma miejsce w łazience, jest poślizgnięcie się. Wyjście z wanny i spektakularny poślizg na dywaniku to często wykorzystywany w filmach komediowych motyw. Mniej śmieszy, gdy doświadczymy go sami, a jeszcze mniej, gdy bliskie nam osoby starsze. W związku z powyższym, jeśli musimy mieć w łazience dywanik, powinien od być podgumowany. Jednak dla bezpieczeństwa, nie tylko tego odnoszącego się do poślizgnięcia, ale i z rozwojem bakterii, drobnoustrojów i pleśni rozwijających się w takich dywanikach, zaleca się rezygnacje z nich.

O bezpieczeństwo w łazience osoby starszej dobrze jest zadbać już na etapie projektowania wnętrza i wybierania materiałów wykończeniowych. Płytki podłogowe cechujące się wysokim współczynnikiem antypoślizgowym to najlepszy wybór, ponieważ pozwalają na łatwiejsze utrzymanie równowagi (dzięki lekko wyczuwalnej pod gołą stopą strukturze) – nawet na mokrej powierzchni.

W przypadku, gdy nasza łazienka jest już urządzona, a chcemy wprowadzić do niej elementy zwiększające bezpieczeństwo, zaleca się zakup mat antypoślizgowych. Można stosować je w trakcie wychodzenia z wanny lub spod prysznica. Mata antypoślizgowa przeznaczona do zastosowania w wannie to również ciekawy środek doraźny, który warto zastosować szczególnie wtedy, gdy z wanny korzystają osoby starsze, z ograniczoną ruchomością lub dzieci.

Baterie z termostatem – bezpieczeństwo w łazience, a w dodatku prosta obsługa

Każde przemyślane, czasem wręcz proste rozwiązanie, może efektywnie podnieść bezpieczeństwo w łazience. Dlatego biorąc pod uwagę, iż odczuwalne ciepło jest różne dla osób w różnym wieku, warto przemyśleć wybór odpowiedniej armatury do łazienki. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra infrastruktury ciepła woda w wylewce nie może przekraczać 60°C, jednak w praktyce bywa różnie. Tak więc instalacja baterii termostatycznej może okazać się doskonałym rozwiązaniem.

Bateria z termostatem umożliwia ustawienie oraz utrzymanie stałej temperatury wody, która wypływa z wylewki, czyli z kranu. Takie rozwiązanie można zastosować w baterii wannowej i umywalkowej oraz w panelu prysznicowym. To szczególnie przydatne w momencie, gdy ciśnienie wody w rurach nie należy do stabilnych – w trakcie pracy zmywarki, pralki, lub gdy inny domownik puści wodę w kuchni. W przypadku gdy nie jest zamontowana bateria z termostatem, temperatura wody ulega nagłemu obniżeniu, a kolejno gwałtownemu podwyższeniu. To nie tylko irytujące, ale również może przyczynić się do poważnych poparzeń skóry, szczególnie u dzieci i osób starszych.

Wanna dla seniora i osoby niepełnosprawnej – czy warto?

Wanna dla seniora oraz osoby niepełnosprawnej to produkt specjalistyczny, projektowany z myślą o ograniczeniach ruchowych powstałych w wyniku choroby lub podeszłego wieku. Odpowiednio dobrana może być równie dobrą, a nawet lepszą opcją niż kabina prysznicowa. Nagły strumień wody kierowany na ciało pod mocnym ciśnieniem ze słuchawki prysznicowej może wywołać u osoby starszej nieprzyjemne doznania i staje się źródłem zbędnego stresu.

Wanna dla seniora może posiadać drzwiczki. Takie wanny łączą cechy kabiny (możliwość kąpieli na stojąco czy swobodne wejście do środka) z cechami wanny tradycyjnej. Mocne zawiasy oraz solidne uszczelnienie zapobiega przeciekom, a obniżony próg zmniejsza ryzyko upadku. Dodatkowo wyprofilowane ścianki ułatwiają bliskie podejście opiekuna. Wanna dla seniora z drzwiami posiada jedną ogromną zaletę – a mianowicie pozwala na korzystanie z niej bez pomocy osób trzecich. W przypadku, gdy bliski porusza się w miarę swobodnie, bez trudu poradzi sobie z samodzielną kąpielą.

Next Post

Ręcznik sportowy – jaki jest odpowiedni na siłownie?

Akcesoria na siłownie stanowią szeroką gamę produktów – jedne są bardziej, inne mniej potrzebne. Przeważnie kupowane są w sklepie jako gadżet lub po prostu dla poprawienia jakości i komfortu naszego treningu. Innym rodzajem akcesoriów są te niezbędne, do których zaliczany jest między innymi ręcznik sportowy. Nie bez powodu współczesne kluby […]