Skarby wsi – w co się zaopatrywać na wsi a na co uważać?

nww24

Na wsi wszystko jest zdrowsze – powietrze, jedzenie styl życia. Sporo osób ucieka ze wsi do miasta lub kupuje działkę, żeby tylko chociaż na weekend zasmakować kontaktu z naturą. To, że wyprowadzimy się z miasta na wieś, nie sprawi, że zaraz staniemy się rolnikami. To zawód tak samo trudny, jak każdy. Wymaga nie tylko doświadczenia, ale też kierunkowego wykształcenia.

Posiadanie działki nie uczyni z nas rolnika – co do tego nie mamy wątpliwości. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z darów wsi. Obecnie w paradę rolnikom weszły sklepy, w których można dostać wszystko, dawniej praktycznie wszystko, co jadali, produkowali sami.

W tym momencie znów jest moda na własne, naturalne wyroby. Możemy je znaleźć na bazarkach lub w małych okolicznych sklepikach, jak również u samego gospodarza. Szczególnie w regionach turystycznych lokalni rolnicy ogłaszają, że mają na sprzedaż np. sery owcze własnej roboty czy ryby wędzone. Dotarcie do dobrych produktów nie jest takie łatwe. Część rolników nie zajmuje się sprzedażą detaliczną, a część prowadzi gospodarstwo tylko dla siebie. I to właśnie u tych ostatnich produkty są najwyższej jakości, bo jeśli już sprzedają, to są to te same wyroby, które sami jedzą. W takim przypadku musimy mieć wśród swoich znajomych zaufanego gospodarza, który jeszcze nie produkuje masowo i nie ulepsza swoich produktów w żaden sposób. Na wsiach, gdzie są małe gospodarstwa, rolnicy jakby dzielą się zadaniami – jeden ma pomidory, drugi wyrabia wędliny, a trzeci ma jajka. Zaopatrują się wtedy nawzajem i jest to przejaw najlepszego handlu wysokiej jakości produktami.

Wiejskie produkty nieprzetworzone

Wieś kojarzy nam się ze świeżym mlekiem z pianką, z jajkami, pomidorami i ogórkami prosto z krzaka oraz jabłkami. Te wszystkie rzeczy można dostać w wiejskich gospodarstwach. Zaletą tych produktów jest to, że krowy i kury czy kaczki, od których pochodzą, żywią się naturalnym pokarmem, wychodzą na powietrze, a produkcja mleka czy jajek nie jest dla nich taką męczarnią. Na wsi możemy zaopatrzyć się również w całą gamę warzyw uprawianych w Polsce np. ziemniaki, ogórki polne, cebulę, marchew buraki, ale również w mięso. Niektórzy gospodarze sprzedają wieprzowinę i kury rosołowe, które znacznie różnią się od tych dostępnych w sklepach. Skarby wsi doceniają wszyscy, którzy przynajmniej raz spróbowali, rodzice małych dzieci i ci, którzy cenią sobie zdrowe, ekologiczne jedzenie.

Co rolnik potrafi wyprodukować

Dawniej nie było marketów, na wsiach do sklepu jeździło się raz na tydzień albo rzadziej. Ludzie w dużej mierze potrafili wyprodukować jedzenie z tego, co wyhodowali. Z warzyw robili różnego rodzaju przetwory, z owoców kompoty i dżemy. Raz na jakiś czas ubijali świnię, z czego mieli mnóstwo mięsa na kilkanaście obiadów, produkowali wędliny takie jak wędzone szynki, kiełbasy, salcesony, kaszanki, pasztetowe. Zawsze w dzień uboju była przygotowywana tzw. świeżonka, czyli wysmażany tłuszcz ze skrawkami mięsa, podawany z chlebem. Gospodynie potrafią uwarzyć śmietanę, ser, zsiadłe mleko. Te wszystkie wyroby możemy dostać u zaprzyjaźnionych gospodarzy. Różnią się one nieco w zależności od regionu, jednak są przepyszne i na pewno znacznie zdrowsze od tych dostępnych w sieciowych sklepach.

Czy sam mogę być rolnikiem – szklarnie ogrodowe

Pewnie tak, jednak nie oszukujmy się, że od razu będziemy produkować wszystko, co się da. Najlepiej zacząć ostrożnie. Dobrym pomysłem na początek są szklarnie ogrodowe. Można w nich hodować pomidory czy ogórki. Szklarnie ogrodowe to idealne rozwiązanie dla osób lubiących ogrodnictwo, które jednak boją się o swoje roślinki ze względu na kapryśną, polską pogodę. Tego typu uprawa roślin znacznie ułatwi ich pielęgnację, przyspieszy wzrost i dojrzewanie roślin oraz ochroni je przed gradem i częściowo przed szkodnikami.

Next Post

Jak rozliczyć podatki po powrocie z Niemiec?

Każdego roku wielu Polaków szuka pracy za granicą, a w większości przypadków wybór pada na Niemcy. Praca na budowie, animacja kultury czy zbiory warzyw i owoców sezonowych to tylko niektóre z ofert. Po powrocie z wyjazdu zarobkowego konieczne jest rozliczenie podatku z zagranicy. Jak to wygląda w praktyce? Każdy, kto […]