Ręczniki z mikrofibry – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

nww24

Turyści wybierający się na szlak górski starają się zazwyczaj jak najbardziej zmniejszyć wagę i rozmiar sprzętu. Ograniczona do minimum kosmetyczka podróżna, lekka kurtka przeciwdeszczowa oraz niepozorny buff, który spełnia wiele funkcji naraz to tylko wybrane elementy, które tworzą wyprawkę każdego podróżnego. Tę układankę do niedawna niszczył nieporęczny ręcznik bawełniany. Na szczęście na rynku ukazały się ręczniki szybkoschnące, które uwolniły turystów od zbędnego ciężaru. Czym cechuje się ręcznik z mikrofibry?

Jaką funkcję pełnią ręczniki z mikrofibry?

Materiałem, który odmienił ofertę ręczników turystycznych, jest mikrofibra, a więc tkanina łącząca włókna poliestrowe oraz nylonowe. Jej mikrowłókna są 100 razy cieńsze od ludzkiego włosa oraz mają zdolność wchłonięcia nawet 3 razy więcej wody niż same ważą. Co więcej, mikrofibra cechuje się błyskawicznym schnięciem.

Dodatkowo ręcznik mikrofibry jest lekki i można go skompresować do niewielkich rozmiarów. Bez problemu można zapakować go do plecaka, ruszając na szlak. Nie zajmie również wiele miejsca w bagażu podręcznym, który można wnieść na pokład samolotu. Włókna syntetyczne są również bardzo trwałe. Użytkownicy twierdzą, iż ręcznik z mikrofibry można stosować latami i nie widać na nim śladów użytkowania.

Ręczniki z mikrofibry dzielą się przede wszystkim na dwie kategorie, które różnią się między sobą splotem włókien:

  • grubszy ręcznik turystyczny – cechuje się on bardzo dużą chłonnością oraz można się nim wycierać niemal tak samo, jak ręcznikiem bawełnianym;
  • cieńszy ręcznik podróżny – charakteryzuje się on mniejszą chłonnością, jednak schnie on błyskawicznie i jest bardzo lekki. Warto pamiętać, iż takim ręcznikiem bardziej schlapuje się z siebie wodę, niż wyciera.

Wybierając ręcznik z mikrofibry, warto zdecydować najpierw, czy bardziej istotny jest komfort użytkowania, czy waga ekwipunku.

Ręcznik z mikrofibry – czym kierować się podczas wyboru?

W trakcie wyboru ręcznika z mikrofibry należy zastanowić się, jaki powinien mieć rozmiar. W sprzedaży dostępne są ręczniki szybkoschnące w najróżniejszych rozmiarach, a więc możliwy jest wybór takiego, jaki odpowiada stawianym mu wymaganiom.

Czy pokrowiec do ręcznika jest konieczny?

Gdy istotny jest jak najmniejszy rozmiar sprzętu po spakowaniu, warto zwrócić uwagę, czy do ręcznika dodano pokrowiec ułatwiający kompresję. Wiele firm wyposaża swoje ręczniki szybkoschnące w praktyczne pokrowce z siateczki. Gdy konieczne jest wyruszenie w drogę od razu

po wytarciu się ręcznikiem, można spakować go do pokrowca, który przytroczony zostanie do plecaka. Dzięki temu ręcznik turystyczny doschnie na świeżym powietrzu podczas wędrówki.

Ręczniki szybkoschnące są również wyposażone w wodoodporny woreczek transportowy oraz wygodny uchwyt do zawieszenia ręcznika. W dowolnym momencie można go odpiąć i przełożyć choćby przez sznurek.

Czy ręczniki szybkoschnące są antybakteryjne?

Sam błyskawiczny proces schnięcia sprawia, iż ręcznik z mikrofibry jest o wiele mniej korzystnym dla rozwoju bakterii i grzybów. Niektóre ręczniki są ponadto dodatkowo pokryte antybakteryjną substancją, która zmniejsza ryzyko przenoszenia bakterii oraz zapobiega nieprzyjemnym zapachom.

Ile ważą ręczniki szybkoschnące?

Wiele osób poszukuje ręczników z mikrofibry, mając nadzieję na znalezienie bardzo lekkiego ekwipunku. Faktycznie, każdy ręcznik z mikrofibry waży dużo mniej niż bawełniany ręcznik tego samego rozmiaru. Chcąc maksymalnie ograniczyć wagę ręcznika, można wybrać taki, który przy rozmiarze L waży zaledwie 47 g – np. ręcznik szybkoschnący z serii Airlite firmy Sea to Summit.

Next Post

Rodzinne ogrody działkowe - hit czy kit?

Rodzinne ogrody działkowe – kiedyś kojarzyły się z biedą, dziś są marzeniem wielu osób. Dawniej rozpadające się szopy i zarośnięte ogrody, dzisiaj domki drewniane i uprawa warzyw. Za czasów PRL-u prawie każda rodzina mieszkająca na wsi miała własną działkę. Jeżeli rodziców nie było stać na wykup wakacji dla dzieci, najczęściej […]