Gumy treningowe – jak ćwiczyć?

nww24

Trening z gumami treningowymi posiada mnóstwo zalet. Główną z nich jest możliwość wykonania treningu, wraz z jednoczesnym zminimalizowaniem wystąpienia przeciążenia stawów i kontuzji. Dzięki temu taśmy oporowe mogą być stosowane zarówno w treningu, jak i w rehabilitacji w celu usprawniania osłabionych mięśni po operacji lub przebytym urazie. Jak ćwiczyć z gumami oporowymi?

Gumy treningowe – dlaczego warto umieścić je w planie treningowym?

Trening z gumami oporowymi zwiększa mobilność i kondycję oraz zwiększa zakres ruchów w stawach. Są one szczególnie polecane osobom, które na co dzień większość dnia spędzają za biurkiem. W tym przypadku służą one do rozciągania i rozluźniania po ciężkich godzinach pracy. Gumy do ćwiczeń stosuje się również do mobilizacji oraz rozgrzania mięśni przed częścią główną treningu, oraz w części właściwej w celu jej urozmaicenia. Aktywność z taśmami nie tylko wzmacnia całe ciało, ale także umożliwia skuteczną walkę z cellulitem, jak również zwiększa jędrność skóry.

Jakie gumy treningowe do ćwiczeń wybrać?

Wybór właściwej gumy oporowej nie jest wcale taki trudny, jak mogłoby się wydawać. Należy jednak zadać sobie właściwe pytania: jakie będą wykonywane ćwiczenia, w jakim celu będą wykorzystywane gumy treningowe, jakie są wymogi co do skuteczności stawiane taśmom. W zależności od rodzaju gumy – mini bandy, ekspandery czy też loop bandy – ich zastosowanie będzie nieco inne. Posiadanie zestawu taśm, jak również pojedynczych gum z różnymi oporami, pozwala na dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb. W związku z tym warto zastanowić się, jaki jest cel danego planu treningowego z wykorzystaniem taśm. Jeśli nie jesteśmy amatorami sportowymi, najlepszym wyborem mogą okazać się taśmy o dużym oporze. Należy jednak mieć na uwadze siłę mięśni poszczególnych grup ciała, np. nogi mogą być o wiele silniejsze niż ręce. Natomiast w przypadku, gdy nie wystąpiła wcześniej styczność z treningami lub gdy gumy oporowe mają służyć do rehabilitacji po kontuzji, warto rozważyć kupno gumy o mniejszym oporze.

Gumy treningowe – jak z nimi trenować?

W trakcie treningu dolnych partii ciała (np. wykroków lub przysiadów), gumy treningowe można założyć na kolana lub kostki. Powoduje to mocniejsze zaangażowanie mięśni ud oraz pośladkowych, zwiększając ich mobilność i prowadząc do ich wzmocnienia. Identyczny schemat ułożenia taśm można wykorzystać do odwodzenia nóg w bok lub wznosu nóg tyłem w górę stojąc, jak również do podnoszenia nóg w górę w pozycji deski. W przypadku górnych partii ciała można wykorzystać ekspander lub gumy treningowe zahaczając je np. o nóżkę od sofy oraz zacząć przyciągać ją w kierunku ciała.

Next Post

Cynk i magnez kiedy warto suplementować?

Wiele osób cierpi na niedobory różnych pierwiastków, co objawia się różnymi problemami zdrowotnymi lub złym stanem skóry, włosów i paznokci. Bardzo często zdarzają się na przykład niedobory cynku i magnezu. Czym mogą one skutkować? Kiedy warto zacząć suplementować te pierwiastki? Kiedy wskazane jest przyjmowanie cynku i magnezu? Lekarze wskazują, że […]
suplementy hubert czerniak